Szerző: Carina Rehberg
Szakorvosi vizsgálat: Dorschner Gert
Az articsóka nem zöldség, szíve van – mondja Amélie „Amélie mesés világa” című francia filmben. Nyilvánvalóan szív az embereknek, mert hatalmas gyógyulási potenciál szunnyad az articsókban. Amélie természetesen az articsóka virágbimbóit értette, amelyek belsejét (a „szívet”) főzelékként fogyasztják. Csodálatos anyagokat is tartalmaznak, mint például az inulin , amely táplálja a bélben található jótékony baktériumokat, és így biztosíthatja az egészséges bélflórát.
Az articsóka kivonat azonban többnyire az articsóka dominánsabb gyógyhatású leveleiből készül, és nagyon specifikus betegségekre – már több száz éve – hagyományos gyógymódként alkalmazzák, kiváló hatással. Mert az articsókát már az ókori egyiptomiak, görögök és rómaiak is használták táplálékként és gyógyszerként, ami nem utolsó sorban a fáraó sírkamráinak falán elhelyezett terjedelmes illusztrációkból is kitűnik.
Az articsóka leveleit vagy a nyers virágbimbók préselt levét az ókorban cholereticusként használták, ami azt jelenti, hogy serkenti az epe áramlását és segíti az emésztést. Ahogy az gyakran megtörténik, a modern tudomány évszázadokkal később felfedezte, hogy az articsóka levelei pontosan ezekkel a tulajdonságokkal rendelkeznek. Így az articsóka mára az egyik, kutatások által legjobban ismert gyógynövény, amely számos klinikai tanulmányban bizonyította hatásosságát.
Az articsókalevél változatos gyógyító hatásáért a keserű anyagok nagy aránya (legfeljebb 6 százalék), mint például a cinarin, de számos flavonoid is felelős. A levelekben van a legmagasabb, ezeknek a gyógyhatású anyagoknak a koncentrációja, amiket a virágok kihajtása előtt szüretelnek. Gyógyászati célokra a leveleket a virágok kihajtása előtt gyűjtik be, vagyis amikor az összes hatóanyag még a levélben van. ( 1 )
Az articsóka kivonat hatásos a felső hasi emésztési zavarok (funkcionális dyspepsia) ellen, mint pl. hányinger, teltségérzet, böfögés, gyomorégés, puffadás (meteorizmus) és idő előtti jóllakottság érzés. A kivonat hányáscsillapító (hányingercsökkentő) és görcsoldó tulajdonságai miatt is jó hatással van az emésztésre. Természetesen ezeknek a tüneteknek a lehetséges súlyos okait ki kell zárni. ( 14 )
Egy 2015-ös kettős vak és placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban (Pavia Egyetem/Olaszország) articsókakivonatot adtak gyömbérrel együtt 4 héten keresztül, funkcionális dyspepsiában szenvedő embereknek. A vizsgálat előtt a résztvevők evés utáni teltségérzetről, puffadásról, hányingerről és más tipikus gyomortünetekről számoltak be, amelyek szintén több mint 3 hónapja kínozták őket. Mindössze 2 hét elteltével azonban a tesztcsoport minden tünetben szignifikáns javulást tapasztalt, míg a placebo-csoport tünetei súlyosabbak lettek, mint a vizsgálat kezdetén. ( 3 )
Az articsóka kivonat segít a belek emésztési problémáinál, mint például a puffadás, görcsök és rendszertelen széklet, mert javítja az epe áramlását, elősegíti a hasnyálmirigy működését, ezáltal optimalizálja az emésztést és a tápanyagok hasznosulását. Hiszen minden tápanyagot és létfontosságú anyagot csak akkor tud a lehető legjobban felvenni a táplálékból, ha elegendő emésztőnedv (epe, hasnyálmirigy) áll rendelkezésre, és így az emésztés jól és tünetmentesen haladhat.
Igen, az articsóka kivonat állítólag megduplázza az epe kiáramlását, és magasabb koncentrációt biztosít az epe számára. Ez viszont rendkívüli mértékben javítja a zsíremésztést, így az articsóka kivonattal elkerülhető a teltségérzet és egyéb kellemetlenségek a zsíros ételek elfogyasztása után.
Mivel nincs szoktató hatás, az articsóka kivonat nagyon jó házi gyógymód lehet rendszeres használat esetén.
Az articsóka kivonat a sztatinok ( koleszterincsökkentő gyógyszerek) valódi alternatívájának számít , amelyekről ismert, hogy számos kedvezőtlen mellékhatással bírnak, mint pl. a szürkehályog, izomproblémák, valamint Parkinson-kór és cukorbetegség. Számos tanulmány szerint az articsóka kivonat mellékhatások nélkül csökkentheti a koleszterinszintet. ( 2 , 10 , 11 , 13 ) Egy olasz tanulmány például az LDL-koleszterinszint körülbelül 18 százalékos csökkenését mutatta ki már 6 hét után, miközben a HDL-szint enyhén emelkedett. ( 8 )
Az articsóka kivonat itt kétféleképpen hat: egyrészt az articsóka kivonat serkenti a fokozott koleszterin kiválasztását. Másodszor, gátolja az új koleszterin képződését a májsejtekben. Ily módon az erek védve vannak a veszélyes lerakódásoktól, így az articsóka kivonat az érelmeszesedés (artériák megkeményedése) megelőzésére is hat ( 7 ).
Mivel azonban az articsóka kivonat segítségével a meglévő lerakódások is feloldhatók és lebonthatók, a kivonat érelmeszesedés kezelésére is alkalmazható, és kiválóan alkalmas szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére. ( 15 )
Az articsóka kivonat megakadályozza az étkezések utáni vércukorszint ingadozást, ezáltal megakadályozza a sóvárgást – ez nagyon jó előfeltétele a túlsúly elvesztésének ( 4 , 9 ).
Az articsóka kivonat hagyományos gyógymód minden olyan betegségre, amely az epeáramlás zavarával jár (beleértve az epekólikát is). Ma viszont már nem ajánlott (nagyobb) epekő esetén a használata – pont azért, mert félő, hogy a kövek kilazulnak, ami fájdalmas kólikához vezethet. Apró kövek esetén a kivonat az orvossal egyeztetve szedhető, hogy a kövek véglegesen eltávolíthatók legyenek.
Az articsóka kivonat májvédő hatású, ami azt jelenti, hogy védi a májsejteket és serkenti azok regenerálódását. Ennek eredményeként az érintett máj is jobban tud méregteleníteni. Az articsóka kivonat közvetett méregtelenítő hatású, májbetegségekre is ajánlott. ( 12 )
Ezen kívül a megfelelő májfüvekből teát lehet készíteni, amelyből naponta 2-3 csésze ajánlott:
articsóka levelek
Máriatövis magvak
cickafarkfű gyógynövény
édesköménymag
édesgyökér
borsmenta levelek
Minden hozzávalót egyenlő részekben összekeverünk, mozsárban megőröljük, és teáskanalanként egy csésze (150-200 ml) forró vízzel felöntjük. 7 perc múlva fogyasztható a tea.
Az articsóka kivonat közvetlenül is méregtelenít. Tanulmányok kimutatták, hogy a kivonat fokozza a toxinok eltávolítását és csökkenti a toxinexpozíciót.
Például egy 2004-es tanulmány kimutatta, hogy az articsóka kivonat megvédhet a májkárosodástól, amely normális esetben a penészgombáknak való kitettség következtében alakulna ki.
Egy iráni tanulmány ( 5 ) kimutatta, hogy az articsóka kivonat bizonyos mértékig védelmet nyújt az alattomos ólommérgezés ellen is. Az ólom vagy más májkárosító toxinok növelik az úgynevezett májértékeket (pl. ALT, AST) és az ALP-t (alkáli foszfatáz). Ha azonban megelőző intézkedésként articsóka kivonatot vesz be, a májértékek ismét csökkennek. Az érintett kutatók következtetésükben a következőket írták:
„Ezek az eredmények egyértelműen azt mutatják, hogy az articsóka kivonat kelátképző tulajdonságokkal rendelkezik ólommérgezés esetén, ami a vér ólomszintjének csökkenéséhez vezet.”
A kelátképző tulajdonságokat az úgynevezett kelátképző szerekben találjuk meg, ezen vizsgálatok szerint egyértelműen az articsóka kivonat is ide tartozik. Ezek olyan anyagok, amelyek a szervezetben rosszul oldódó komplexeket képeznek a méreganyagokkal, így a komplexek a vizelettel vagy a széklettel ürülhetnek ki.
Az articsóka kivonat magas flavonoid tartalmának köszönhetően antioxidáns hatású, azaz megvédi a szervezet sejtjeit a szabad gyököktől, csökkenti az oxidatív stresszt, ezáltal csökkenti a rák és mindenféle krónikus betegség kockázatát.
Az articsóka kivonatában található flavonoidok közé tartozik az apigenin is, egy fitokemikália, amely már a tanulmányokban is hírnevet szerzett magának. Az apigenin a zellerben, a petrezselyemben és az oregánóban is megtalálható, és újraindíthatja az öngyilkossági programot a rákos sejtekben.
Az articsóka kivonat savtalanít, mivel elősegíti a szervezet saját bázisképződését (az epe és a hasnyálmirigy erősen lúgos), így erőteljes lökést ad a salak- és saveltávolításhoz.
Mit jelent az, ha az articsóka serkenti az epe áramlását, amikor serkenti a májsejtek regenerálódását, amikor segíti a méreganyagok és a koleszterin eltávolítását, amikor lebontja a zsírlerakódásokat, és mikor képes mérsékelni a vércukorszintet étkezés után, és megelőzni a sóvárgást? Mindezek a hatások az articsókával kapcsolatos általános, erős anyagcsere-stimuláció eredménye. És egy valóban mozgásban lévő anyagcsere mellett az elhízásnak természetesen esélye sincs. ( 6 )
Mert most megnő az alap anyagcsere (nyugalmi energia elégetése) és megindul a tisztítás. Ha ugyanakkor nincs étvágy, és a vércukorszint nem ingadozik, akkor még gyorsabban elérheti a kívánt testsúlyt.
Éppen ezért az articsóka kivonat fogyókúrás kiegészítőként ajánlott. Tehát ha méregtelenítést , diétát, savtalanítást, vastagbéltisztítást vagy bármilyen más kezelést szeretne végezni a felesleges kilók leadására, akkor az articsóka kivonatot nagyon jól beépítheti a programjába.
A lehető legjobb hatás érdekében az articsóka kivonatot érdemes legalább 6 hétig szedni, de tartósan is használható – különösen, ha koleszterinszint csökkentéséről, az erekben felhalmozódott lerakódások lebontásáról vagy a beteg máj regenerálásáról van szó. A fent említett betegségek esetén, a javasolt napi adag 1600-2400 mg articsóka kivonat (3-5 kapszulába sűrítve). A napi adagot nem egyszerre, hanem legalább 2 adagra kell felosztani. Az articsóka kivonatot a legjobb étkezés előtt 15-30 perccel bevenni, pl. reggeli és vacsora előtt egy pohár vízzel.
Forrás:
1. https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/cynarae-folium
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26310198/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25954317/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23923586/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23745593/
6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23440660/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23266743/
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20737658/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18424099/
11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19821306/
12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29520889/
13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15581909/
14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14653829/
15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12377270/
Eper Világ | Motor: WP | Sablon: Netstilus | Kinézet: K@tilla | Tartalom: Eper Világ WebShop
Mesterséges adalékanyagoktól mentes vitaminok | Tartósítószer mentes vitaminok | Cukormentes vitaminok | Vegán vitaminok | Növényi eredetű vitaminok
Felhívjuk a figyelmet, hogy az oldal „cookie”-kat (sütiket) használ. Fontos azonban tudni, hogy ezek semmilyen adatot nem tárolnak illetve küldenek az oldal látogatóiról vagy böngészési szokásairól, csak is az oldal használatát segítik. Weboldalunk használatával Ön beleegyezik a cookie-k használatába. Ha mégsem szeretné akkor az internetböngésző beállításainak megváltoztatásával a sütik küldése letiltható!
2020 - 2024 © EPERVILÁG